О ШКОЛИ

XII београдска гимназија започела је свој рад 1963. годинe и прославила је педесетогодишњицу свог постојања у мају 2013. године. Године 2023. год биће прослављено 60 година рада школе.

-

ИСТОРИЈА ШКОЛЕ

Зграда у којој се налази наменски је прављена као школски објект 1958. године и у њој су до 1963. године радиле истовремено две школе: кожарска и геолошка.

У свом педесетогодишњем постојању у школи су биле честе промене које су се дешавале у нашем образовном систему. Своју успешну “гимназијску” традицију морала је да замени за усмерено образовање које започиње доношењем Закона о усмереном образовању 1976/77. године и траје до 1990. године.

Селективну школу, смењује упис на територијалном принципу. Долази до знатног повећања броја одељења у III и IV разреду. Уводе се занимања из области културе и информисања као што су: новинар, организатор програма културних активности, музејски манипулант и документарист и архивски помоћник и архивар у ОУР-има. 

Промене у карактеру образовања условиле су и промену назива школе па она 1982. године постаје Образовно-васпитна радна организација за струку културе и информисања “Димитрије Туцовић”.

Десет година касније долази до нових промена када почиње да се врши “реформа” такозване усмерене школе и од 1987. године почињу да се уводе нова занимања. Школа на одређени начин постаје уникатна јер је једина у Београду имала искључиво занимање културолошко-језичке струке. Тада је образовала ученике за две струке: културолог-сарадник, а 1989. године добија и струку глумац-луткар које је било једино одељење у целој Републици.

За период од 1987. до 1990. године може се рећи да представља прелаз од усмереног образoвања ка класичном образовању,  којe је враћено фебруара 1990. године, а захваљујући томе наша школа поново постала гимназија. Од тада почиње да се реализује и програм гимназије, а и враћа се назив школе – XII београдска гимназија “Димитрије Туцовић”.

Од школске 2004/05. године име се враћа на само извориште почетка рада XII београдска гимназија.

-

ШКОЛА ДАНАС

XII београдска гимназија је гимназија општег смера. Према плану уписа школске 2020/2021. године уписано је: 9 одељења I разреда (Девето одељење чине ученици са посебним способностима за рачунарство и информатику), 8 одељења II разреда,  8 одељења III разреда и 8 одељења IV разреда. То значи да у овој школској години школа има укупно 33 одељења са око 970 ученика.

Сваке следеће године планирамо да упишемо 8 одељења општег смера и по једно одељење ученика са посебним способностима за рачунарство и информатику. На тај начин ћемо 2023/24. школске године имати 9 одељења у сва четири разреда, укупно 36 одељења са око 1080 ученика.

Од почетка школске 2018/2019. године, а у склопу актуелне реформе гимназије, ученици првог и другог разреда наше школе похађају следеће изборне програме: Језик, медији и култура, Уметност и дизајн, Примењене науке и Појединац, група, друштво, а ученици трећег и четвртог разреда: Уметност и дизајн, Примењене науке 1, Примењене науке 2, Методологија научног истраживања и Религија и цивилизација, који се базирају на пројектној настави. На тај начин ученици формирају критичко мишљење, настоје да практично примене теоријско знање, баве се истраживачким радом, образују свест о неопходности интердисциплинарног приступа проблемима савременог света. Уз то, с обзиром на концепцију школе, као и стратешке циљеве њеног развоја, нашим ученицима је омогућена боља проходност на различитите факултете. То им готово уједначена заступљеност разнородних предмета у гимназији општег смера омогућава.

Задовољење друштвених и културних потреба средине  у којој се школа налази остварује се кроз учешће ученика у обележавању и прослављању значајних датума и јубилеја (академије, изложбе и др.), укључивање талентованих ученика у културно уметничка, спортска и друга друштва и такмичења, обезбеђивање могућности да та друштва имају своје секције у школи (астрономско – географска, историјска секција, ликовна и новинарска секција, дебатни клуб, драмска секција, ђачки парламент, еколошка секција, драмска и многе друге), добровољно давање крви, акције Црвеног крста и друге акције које се организују у ближој и даљој друштвеној средини. 

Школа организује разне облике подизања опште, стручне и професионалне културе: предавања, курсеве, семинаре, саветовалишта у циљу васпитавања младих за хумане односе међу половима. Школа је отворена за културна збивања и самоорганизовање ученика (приредбе, трибине, сусрети, изложбе  и сл.)

-

Нашу школу су похађали, а сада су:  

Глумци:
Бојана Маљевић
Катарина Радивојевић
Срђан Јовановић
Новинари:
Сања Маринковић
Тијана Прица
Ненад Радичевић
Карл Иван

Успешни у својим професијама:
Историчар: Дејан Ристић
Власник музеја наука: Драган Симић
Доктор: Ана Јеремић
Министри просвете: М. Шарчевић, Б. Ружић

<