БЕСПЛАТНЕ СТУДИЈЕ У САНКТ ПЕТЕРБУРГУ

5. 12. 2023. нашу школу посетиле су: Наталија И. Антонова, представница Руског државног универзитета А. И. Херцен из Санкт Петербурга и Олесја А. Бабенко, координатор образовних програма Руског центра за науку и културу у Београду (Руски дом).

Ученицима трећег и четвртог разреда гошће су презентовале овај престижни универзитет, на којем матурантиДванаесте гимназије могу наставити своје образовање. Ова установа нуди огроман број образовних програма за сва три нивоа студија: од руског и страних језика, свих врста визуелних и сценских уметности, преко свих друштвених и природних наука, све до физичке културе, економије, права, дефектологије, информатике…

Посебна погодност је могућност добијања државне стипендије Владе Руске Федерације (како су нам објаснили, стипендија покрива трошкове смештаја у студентском дому, док су студије потпуно бесплатне). Осим тога, страни студенти добијају подршку и могућност да раде током студија, а неретко се догоди да остану да раде на свом факултету. Имали смо прилику да чујемо искуства страних студената, међу којима је био и студент из Србије, Стефан, који је (након успешних студија) постао члан великог колектива професора „Херцена“.

Атрактиван детаљ за наше ученике је и то што се од будућих студената не захтева полагање пријемног (или сличних) испита, већ само знање руског језика. Уколико не владају руским језиком у неопходној мери, провешће у Русији „припремну“ годину (посвећену учењу језика), након које ће се уписати на жељени факултет.

За почетак, потребно је да, уз помоћ сарадника Руског дома, попуне анкету / пријаву, приложе неопходну документацију (скениран пасош, сведочанства и сл.) и тиме изразе своју жељу и намеру да студирају на „Херцену“.

На сајту Руског дома у Београду може се погледати осврт на ову посету:

Мира Симеуновић, наставник руског језика